Po stopách Dušiček

Ze stromů opadalo listí, nad údolími a lesy stoupá mlhový opar, často prší, sluníčko se ukáže jen zřídka. Nastává čas, kdy lidé ještě více než kdy jindy vzpomínají na své zesnulé blízké, příbuzné a přátele. Nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se ochránit před zlými duchy světlem z lampiček. Na 2. listopadový den připadá Památka všech zemřelých, kterou lidově nazýváme Dušičky. Svátek má své kořeny již v keltských zvycích z doby, kdy se lidé řídili podle postavení slunce a luny, neuměli měřit čas a neznali kalendář.

Stejně jako jiné tradice i Dušičky mají svůj příběh.

Traduje se, že v předvečer svátku Dušiček vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce – z přestupné stanice k nebi, kde si odpykávají své hříchy z pozemského života. Pokud žili lidé dobrý a čestný život na zemi, jejich duše mohou pomáhat živým, pokud ale ne, mohou se mstít všem lidem, kteří jim za života ubližovali a škodili.

V ten večer plní hospodář lampu máslem místo olejem, aby si duše mohly popáleniny způsobené v očistci natřít a trochu ochladit. Hospodyně vhazují do ohně různé pokrmy, které slouží k vykoupení z hříchů, ale také dušičkám na přilepšenou. Pečou se takzvané „dušičky“ nebo „kosti svatých“, pečivo – bochánky, rohlíky ve tvaru kostí, kterými se obdarovávají různí pocestní, žebráci postávající u kostela, chudí lidé. S ranním zvoněním zvonu z kostela se duše musí vrátit zpět do očistce.

Ještě na počátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo „chodit po rohlíkách“, protože za odměnu dostávali koledníci většinou pečivo.

Z Dušiček se zachovalo do dnešní doby to nejhezčí – zvyk společně se scházet a vzpomínat na ty, které jsme měli tolik rádi a kteří už nejsou. Hřbitovy se plní nazdobenými věnci, květinami, blikajícími svíčkami, které zapalujeme jako vzpomínku, ale i naději, že život zemřelých lidí nezhasl.

Karel Kolář
My víme, jak se slaví. Oslavuj s námi!

OSLAVUJTE S NÁMI

Každý týden posíláme aktuální zprávy a inspirace.

Buďte u toho jako první a inspirujte se:)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • OSLAVUJTE S NÁMI

    Odebírejte novinky a nechte se inspirovat:)

    Stisknutím tlačítka "souhlasím...", souhlasíte s tím, že vám pošlu na vložený email Vámi vyžádaný materiál a dále vám budu posílat jen emaily se stejnou nebo příbuznou tématikou. Na emaily se můžete těšit zpravidla 1x týdně. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, kdykoli se můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každém emailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde.
  • Nejnovější příspěvky