Po stopách Dušiček

Ze stromů opadalo listí, nad údolími a lesy stoupá mlhový opar, často prší, sluníčko se ukáže jen zřídka. Nastává čas, kdy lidé ještě více než kdy jindy vzpomínají na své zesnulé blízké, příbuzné a přátele. Nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých a kdy je třeba se ochránit před zlými duchy světlem z lampiček. Na 2. listopadový den připadá Památka všech zemřelých, kterou lidově nazýváme Dušičky. Svátek má své kořeny již v keltských zvycích z doby, kdy se lidé řídili podle postavení slunce a luny, neuměli měřit čas a neznali kalendář.

Stejně jako jiné tradice i Dušičky mají svůj příběh.

Traduje se, že v předvečer svátku Dušiček vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce – z přestupné stanice k nebi, kde si odpykávají své hříchy z pozemského života. Pokud žili lidé dobrý a čestný život na zemi, jejich duše mohou pomáhat živým, pokud ale ne, mohou se mstít všem lidem, kteří jim za života ubližovali a škodili.

V ten večer plní hospodář lampu máslem místo olejem, aby si duše mohly popáleniny způsobené v očistci natřít a trochu ochladit. Hospodyně vhazují do ohně různé pokrmy, které slouží k vykoupení z hříchů, ale také dušičkám na přilepšenou. Pečou se takzvané „dušičky“ nebo „kosti svatých“, pečivo – bochánky, rohlíky ve tvaru kostí, kterými se obdarovávají různí pocestní, žebráci postávající u kostela, chudí lidé. S ranním zvoněním zvonu z kostela se duše musí vrátit zpět do očistce.

Ještě na počátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo „chodit po rohlíkách“, protože za odměnu dostávali koledníci většinou pečivo.

Z Dušiček se zachovalo do dnešní doby to nejhezčí – zvyk společně se scházet a vzpomínat na ty, které jsme měli tolik rádi a kteří už nejsou. Hřbitovy se plní nazdobenými věnci, květinami, blikajícími svíčkami, které zapalujeme jako vzpomínku, ale i naději, že život zemřelých lidí nezhasl.

Karel Kolář
Jsem zakladatel portálu Slavíme Stylově, ofiko webu www.slavimestylove.cz a e-shopu www.slavimestylove.eu. Uvědomuji si, že slavnostní události jsou důležitou součástí našich životů. Radostné okamžiky stmelují rodinu i přátele, uvolňují atmosféru na firemní párty, stávají se příčinou nových seznámení a zkrátka - vyčarují úsměvy na tvářích nejen dětí, ale i nás dospělých. Jen slavit nestačí, oslavujte stylově. Chcete o nás vědět více? Můj příběh si přečtěte zde>>

JEĎTE S NÁMI NA JEDNÉ VLNĚ

Připojte se zdarma do uzavřené stylácké skupiny na Facebooku a staňte se součástí Slavíme Stylově, kde na vás čeká spousta zábavy, návodů, rad, tipů a inspirace nejen od nás, ale také od ostatních členů skupiny.♥

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů